Turkey-Support-for-Uyghurs-Could-Undercut-Ties-with-China-887x350

Türkiye: Uygurlar için destek ve Çin İlişkileri

Çin’e Türk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın devlet ziyareti daha sonra bu ay Türkiye, uluslararası bir güç olarak, iyi batı ittifaklar ötesinde çıkarları olduğunu göstermek için tasarlanmıştır. Fakat Çin’in Uygur Müslüman azınlığın Ankara’nın güçlü destek Türk-Çin ilişkileri için umutları bulutlar.

2012 yılında, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü zaten üye olan Türkiye, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ), Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan’dan oluşan bir güvenlik gruplaşmanın bir ”diyalog ortağı“ haline geldi. Ankara Tüm SCO üyeleri ile ikili ilişkilerin güçlendirilmesi vardır; Erdoğan, Avrupa Birliği alternativeto bir potansiyel olarak SCO tasvir etmiştir.

ŞİÖ’nün ekonomik bileşen ince, henüz başlangıçta, hem Çin ve Rusya sıcak Türkiye’nin ilgisini memnuniyetle karşıladı. 2013 yılında, Türkiye, füze 3400000000 $ değerinde kaynağı bir Çinli şirketi seçti, ancak anlaşma kesinleşmiş değil.

 Aynı yıl, yine de, kimliği belirsiz bir üst düzey Çin Dışişleri Bakanlığı resmi cisim genişletmeye karar verdi kez SCO Türk üyelik başvurusunu dikkate alacağını Türk haber dukkanlarından Bugünün Zaman’a anlattı.

10 Temmuz itibariyle, Hindistan ve Pakistan’a SCO üyelik teklifleri ile, bu genişleme başladı. Türkiye tam üye belirsizdir olmak için ama olsun veya olmasın Çinli coşku hala var. Batı Çin’de Uygur bölücülük meselesi Türk-Çin ilişkilerinde önemli bir belirsizlik kaynağı gibi görünüyor.

hükümet yanlısı Türk medyasında doğrulanmamış raporların bir dizi son zamanlarda Çin Ramazan İslam oruç ayını gözlemleyerek onun Uygurları yasakladı iddia ve onlar iddia edilen alkol içmek zorunda olduğunu. spekülasyon Türk İslamcılar ve etnik Türkler olarak Uygurları tespit milliyetçiler, hem arasında hoşnutsuzluk körükleniyor.

Temmuz ayında, İstanbul’un merkezinde bir Çin restoranı yağmalandı olsa da, ironik, orada çalışan tek kişi bir Uygur oldu. Türk başkentinde öfkeli çetelerin, Ankara, yanlışlıkla tespit Güney Koreliler ile birlikte Çinli turistleri saldırdı. Buna karşılık, Pekin derhal Türkiye’ye seyahat karşı istişareyi koydu.

Başkan Erdoğan 28 Temmuz tarihinde Çin’e resmi bir ziyarette yapmak için planlama ile, bu olayların zamanlaması Ankara için kötü olamazdı.

”Bu çok kötü gelişmeler ve Çin bize çok yüksek bir bedel ödemek yapacak,“ Murat Bilhan, Stratejik Araştırmalar Türk Asya Merkezi’nin eski Türk büyükelçi ve başkan vekili uyardı. Bilhan Erdoğan Çin ve Orta Asya, son dönem Türk dış politikasının önemli bir amacı ile daha yakın ilişkiler geliştirmeye daha fazla zaman tamir çitleri harcamak zorunda kalacak öngörüyor.

Erdoğan halka Uygurlar karşı Çin politikasını kınadı 2009 yılında dahil – Karlı ticaret Pekin ile geçmiş tozluk üzerinde pürüzsüz yardımcı olmuştur.

Bu Mayıs ayı itibariyle, Çin Almanya ve Rusya hem de dışarı kenar, kabaca 1930000000 $, Türk ithalatı, üst kaynak olarak sıralanır. Çin aynı zamanda son tarih olan resmi veriler mevcuttur, 2014 yılında Türk mallar için en iyi 20 ihracat destinasyonları arasında oldu. 2012 yılında iki ülke denemek ve 100 milyar $ ‘neredeyse beş kat 2020’de ikili ticaret ilerletmeye karar verdiler.

Bu rolün dikkatli, Türk cumhurbaşkanı Pekin ile dikkatli yürümek eğimli görünür. O bile saldırılar ona karşı bir komplonun parçası olduğunu düşündüren, son anti-Çin şiddeti kınadı.

”Ramazan bittiğinde, bu henüz her iki hükümetin geride bırakmak için mutlu olurdu böyle bir bölüm olabilir,“ dış politika uzmanı Sinan Ülgen, İstanbul merkezli Edam başkanı think tank önerdi.

Ramazan 16 Temmuz’da Türkiye’de sona erdi, ama Çin ile dilemenin zor olabilir. Pekin Suriye’de İslam Devleti savaşçıları nedenini kolaylaştırmak için Uygurlar için Ankara’nın desteğini bağlanıyor. Financial Times Çin güvenlik görevlileri iddia sonra Suriye’de savaşmak için cihadi gruplara ”satıldı“ Uygurlar için ”sahte pasaport“ sağlayan Türk diplomatlarını suçladı son zamanlarda bildirdi.

Türk Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç 16 Temmuz ”, gülünç“ iddialarını adlandırılan ama başka bir yerde Avrasya’da Çin, endişe nedeni vardır.

Orta Asya ve Güney Kafkasya boyunca Müslümanlar bir kanal olarak Türkiye’yi kullanarak Suriye’de mücahitleri katıldı. militanlar Suriye eve döndüğünüzde eğer / Bu gün, birçok Avrasya ülkelerinin yetkilileri olası sonuçları hakkında endişe duyuyor.

Pekin bazı Uygurların kaynayan direnci göz önüne alındığında, Çinli yetkililer, Türkiye’nin rolü hakkında da temkinli olan ”Suriye bir otoyol olarak,“ Bilhan kaydetti.

”Bu, Türk-Çin ilişkilerinin [karşılıklı] güvene dayalı olmayan nedenlerinden biridir“ dedi.

Türk güvenlik güçleri İslam Devleti bağlı olduğundan şüphe faaliyetleri görülmemiş bir darbe başladı: Geçen hafta, 25 Tacikler Gaziantep güney kentinde 45, anti-cihad tutuklama arasındaydı.

Ama diğer değişiklikler de Türkiye’nin ŞİÖ emelleri içine oynayabilir.

ŞİÖ içinde Türk ilgi İfadeler genellikle Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile sınırlı kalmıştır. Ama, geçen ay, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi genel seçimlerde meclis çoğunluğunu kaybetti. Bu değişiklik bir dış politika yeniden değerlendirilmesi için parti saflarında çağrılara yol açtı. 12 Temmuz günü, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir parti kurucusu, bir ihtiyacını vurguladı ”daha gerçekçi bir yaklaşım.“

Türkiye’nin Batılı müttefikleri ile yakınlaşma ve AB’nin konuşma birçok dudaklarda olduğunu. AKP Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’nin geleneksel Batı yanlısı dış politika taraftarı ile koalisyon kurarsa, bu sürecin SCO üyelik herhangi bir emelleri de dahil olmak üzere Erdoğan’ın doğu rüyalar, bir son anlamına gelebilir, bazı analistlerin tahmin.

”Şangay örgütü yolunda gidiyor ve yeni üyeler kabul edilir“ İstanbul’un Kadir uluslararası ilişkiler uzmanı Soli Özel kaydetti Üniversitesi Has. ”Ben de onlara katılmak için Türkiye’ye davet edildi her yerde duymadım. Bu her zaman bir hayaldi. “

 

Kaynak: eurasianet.org